«Clean Games» ir sacensības atkritumu savākšanā un šķirošanā: spēlētāji iegūst punktus, meklē artefaktus un risina mīklas. Spēļu straumēšana un statistika tiek glabāta reāllaikā. Mēs savācam no 1 līdz 20 tonnām atkritumu spēlei.
Projekta mērķi
Talkas mēs pārvēršam par ģimenes festivāliem un iepazīstinām plašu auditoriju ar ekoproblēmām gamificētā formātā. Spēlētāji apgūst atkritumu šķirošanas pamatus un iegūst papildu punktus par pareizu atkritumu dalītu savākšanu.
SPĒLĒT UN ATKLĀT
Mēs veidojam starptautisku kopienu, kurā ietilpst cilvēki, kas apzinās apkārtējo vidi.
APVIENOT VISU PASAULI
Vienā spēlē tiek savākta no 1 līdz 20 tonnām atkritumu. Vairāk nekā puse atkritumu tiek pārstrādāti.
PALĪDZIET DABAI
BALVAS
PROJEKTU VĒSTURE
Pirmā «Clean Games»
Clean Games tika izgudrots 2014. gadā, braucot ar laivu pa Vuoksa ezeru Ļeņingradas apgabalā. Apstājoties vienā no salām, kas bija nokaisīta ar atkritumiem, projekta dibinātājs Dmitrijs Ioffe kopā ar draugiem nāca klajā ar ideju par spēli. Atkritumi ir kļuvuši par vērtīgu medību resursu, kas savstarpēji konkurē. Pēc 2 mēnešiem pirmā spēle tika noorganizēta, lielā mērā pateicoties «Running City» komandas palīdzībai kopā ar tās direktoru - Igor Golišev. Pirmā spēle visiem tik ļoti patika, ka tā iedvesmoja organizatorus neapstāties un turpināt attīstīt projektu.
REĢIONĀLĀ ATTĪSTĪBA
Ir pagājušas tikai dažas spēles, kad aktīvisti no citām pilsētām pievērsa uzmanību projektam. Visiem patika spēles mehānika un dalībnieku iesaistīšanās. Pirmie bija aktīvisti no Toržokas, Krasnodaras un Tveras. Tas pamudināja komandu izveidot «ekoloģisku franšīzi» un izveidot pilnīgu metodiku. Parakstot nekomerciālu līgumu, tehnika tiek izplatīta bez maksas. Tā reģionos sāka attīstīties Clean Games organizatoru kopiena.
2016. – 2017. ikgadēja divkārša izaugsme Krievijā
Projekts strauji attīstījās, paverot jaunus reģionus. Katru gadu projektam ir pievienojušās divreiz vairāk pilsētu nekā iepriekšējā gadā. Daudzi faktori veicināja šo attīstību: komandas iesaistīšana, valsts atzinība un atbalsts (dotācijas un subsīdijas), formāta unikalitāte, kā arī 2017. Ekoloģijas gads, kurā Dmitrijs Ioffe kļuva par Krievijas Brīvprātīgā balvas ieguvēju.
2018. – 2019. starptautiskā attīstība
2018. gads - brīvprātīgā darba gads Krievijā - bija projekta izrāviena gads. «Clean Games» ir kļuvušas starptautiskas un saņēmušas daudzas balvas. Pirmā starptautiskā spēle visiem notika negaidīti - komanda to neplānoja. Izrādījās, ka projekta draudzene, kura Indijā strādāja par skolotāju, rīkoja spēli saviem skolēniem. Tad tīras spēles notika Bulgārijā, Baltkrievijā, Venecuēlā, Vjetnamā, Gruzijā, Indijā, Itālijā, Kazahstānā, Ķīnā, Latvijā, Malaizijā, Nigērijā, Polijā, Ukrainā un Japānā. 2019. gada rudenī notika pirmie visu Krieviju un starptautiskos Clean Games turnīri, kas kļuva ikgadēji. Clean Games Baltic Cup izcīņa notika Pasaules Tīrības dienas ietvaros. 2018. gada decembrī projekta vadītājs Dmitrijs Ioffe uzstājās Valsts padomē par brīvprātīgā darba un bezpeļņas organizāciju attīstību. 2019. gadā projekts tika atlasīts un prezentēts II Parīzes miera forumā. «Clean Games» tika apbalvotas ar «Gada labāko vides brīvprātīgo projektu» (2018), «Gada labāko vides projektu» (2018), «Klimata attīstības līderiem» (2019), «Labāko vides sociālās uzņēmējdarbības projektu» (2019).
2020. jauni izaicinājumi un risinājumi
Clean Games 2020. gadā izstrādāja starptautiskas iniciatīvas un pielāgojās jaunajai realitātei. Sakarā ar ierobežojumiem, kas saistīti ar koronavīrusa pandēmiju COVID-19, Clean Games ir izstrādājuši jaunus formātus. Atkritumu cīnītāju balva ir kļuvusi par jaunu formātu, kas pulcē simtiem cilvēku, kas veic solo atkritumu tīrīšanu. Online izaicinājumi papildināja projekta izglītojošo darbību. Un decentralizētās spēles ļāva rīkot tīras spēles, ievērojot sociālās distances un higiēnas prasības. Pateicoties pielāgotajam formātam, rudenī notika divi starptautiskie čempionāti - otrais Clean Games Baltic Cup un pirmais Clean Games Intercontinental Cup, kas apvienoja 11 Krievijas pilsētas un 9 ASV pilsētas. Līdz 2020. gada beigām projektam ir vairāk nekā 1000 spēles 20 valstīs. Spēles pulcēja vairāk nekā 60 000 spēlētāju, kuri savāca vairāk nekā 2000 tonnas atkritumu.
Komanda
Dmitrijs Ioffe
Dibinātājs un vadītājs
Par partnerattiecībām, mijiedarbību ar uzņēmējdarbības un izpildvaras valdības struktūrām
dima@cleangames.org
Antons Zaicevs
PR vadītājs
Mijiedarbība ar medijiem, emuāru autoriem un ārvalstu partneriem
zaitsev@cleangames.org
+7 931 258 70 97
Maria Evdokimova
Reģionālais koordinators
Clean Games metodikas izplatīšana, atbalsts pasākumu organizēšanā, konsultācijas par darbu ar vietni un mobilo aplikāciju
hello@cleangames.org
Iļja Khvatajevs
Social media manager
Materiālu ievietošana projekta sociālajos tīklos