«Clean Games» to drużynowa rywalizacja mająca na celu oczyszczenie naturalnych obszarów ze śmieci i segregację odpadów. Statystyki gier są publikowane w czasie rzeczywistym na stronie oraz w aplikacji mobilnej. W ramach jednej gry zbiera się średnio od 1 do 3 ton śmieci.
Cele projektu
Poprzez grę, dajemy okazję zobaczyć problemy zanieczyszczenia środowiska. Staramy się zainteresować opinię publiczną kwestiami ekologicznymi, opowiedzieć o szacunku dla przyrody. Segregacja odpadów jest ważnym elementem naszego projektu, dlatego na początku każdego wydarzenia opowiadamy o jej podstawowych zasadach. W grze można zdobyć więcej punktów za osobno zebrane: metale, szkło, baterie, plastikowe butelki i opony. Więcej punktów = większa motywacja.
EDUKOWAĆ GRACZY
Tworzymy międzynarodową społeczność ludzi dbających o środowisko. Ludzie z różnych miast i krajów komunikują się, dzielą się skutecznymi eko-rozwiązaniami. Nasz ruch pozwala na świeże spojrzenie na problemy ekologii. Wiemy, że główną wartością naszego projektu nie są gry, ale ludzie, których one łączą.
ZJEDNOCZYĆ CAŁY ŚWIAT
Przyczyniamy się do oczyszczania środowiska. Każda gra to realny, widoczny rezultat. Średnio na grę zbiera się od 1 do 3 ton śmieci. Według statystyk ponad połowa odpadów jest poddawana recyklingowi. Gry często odbywają się na terenie znanym uczestnikom. To pozwala zjednoczyć lokalne społeczności, a po wydarzeniach lokalni mieszkańcy starają się dbać o czystość.
POMÓC NATURZE
Awards
Победа в конкурсе "Доброволец России" в номинации "Вокруг Нас"
2018
Победа в конкурсе "Лучший проект социального предпринимательства в сфере экологии"
2019
Победа в конкурсе "Надежный партнер – экология" в номинации "Лучший проект в сфере экологии, реализованный в рамках программ корпоративно-социальной ответственности"
2020
Победа в конкурсе АСИ "Смарт.Эволюция" в номинации "Смарт.Дело"
2020
Победа в конкурсе "Зеленый Крест". Номинация "Лучшая добровольческая экологическая акция"
2019
Победа в международной премии "Волонтер года" Номинация "За вклад в сохранение и защиту окружающей среды"
2020
Специальный приз в конкурсе Серебряный Лучник
2019
Лучший эко-стартап Москвы в рамках III Экорезиденции
2016
Премия Наше подмосковье
2019
Победа конкурсе проектов НКО в номинации Проекты в области ресурсной поддержки СО НКО
2020
2 место в конкурсе Реклама Будущего в номинации "Кампании"
2020
HISTORIA PROJEKTU
Pierwsza "CLEAN GAME"
Clean Games zostały wymyślone w 2014 roku podczas rejsu statkiem po jeziorze Vuoksa w obwodzie leningradzkim. Będąc na jednej z zaśmieconych wysp, założyciel projektu Dmitry Ioffe i jego przyjaciele wpadli na pomysł gry. Śmieci stały się cennym zasobem, na który można polować, konkurując ze sobą. Po 2 miesiącach zorganizowano pierwszą grę, głównie dzięki pomocy zespołu Running City wraz z jego dyrektorem Igorem Golyshevem. Wszystkim podobała się pierwsza gra, która zainspirowała organizatorów do tego, aby nie przestawać i kontynuować rozwój projektu.
Rozwój w regionach Rosji
Po kilku grach społecznicy z innych miast zwrócili uwagę na projekt. Wszystkim podobała się mechanika gry i zaangażowanie uczestników. Pierwszymi byli społecznicy z Torżoka, Krasnodaru i Tweru. To skłoniło zespół do stworzenia „franczyzy ekologicznej" i pełnoprawnej metodologii. Metodologia jest dystrybuowana bezpłatnie po podpisaniu umowy niekomercyjnej. Tym sposobem społeczność organizatorów Clean Games w regionach zaczęła się rozwijać.
2016-2017: dwukrotny wzrost projektu w Rosji
W latach 2016–2018 projekt rozwijał się szybko, otwierając oddziały w nowych regionach. Każdego roku do projektu dołączało dwa razy więcej miast niż w poprzednim. Przyczyniło się do tego wiele czynników: zaangażowanie zespołu, uznanie i wsparcie ze strony państwa (dotacje i subwencje), wyjątkowość formatu, a także rok Ekologii 2017 i Rok Wolontariatu 2018.
2018-2019: Rozwój międzynarodowy
W Roku Wolontariatu Rosji 2018 koleżanka projektu, która mieszka w Indiach, zorganizowała dla swoich uczniów grę - niespodziewanie projekt stał się międzynarodowy. Następnie Clean Games odbyło się w 15 krajach na dwóch kontynentach. W 2019 roku odbyły się pierwsze ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje oraz The Clean Games Baltic Cup, które stały się coroczne. W 2018 roku projekt został nagrodzony tytułem Najlepszego Projektu Wolontariatu Ekologicznego Roku oraz Najlepszego Projektu Ekologicznego Roku.
W 2019 roku Clean Games zostało zaprezentowane na II Forum Pokoju w Paryżu, zostało Liderem Rozwoju Klimatu, Najlepszym projektem ekologicznej przedsiębiorczości społecznej.
2020: Nowe wyzwania i rozwiązania
Z powodu pandemii COVID-19 Clean Games musiało opracować zdecentralizowany format gry i wymyślić nowe inicjatywy środowiskowe. Przyznano nagrodę Trash Busters Award i wyzwania online, aby zaangażować setki ludzi. Jesienią odbył się drugi Clean Games Baltic Cup, a także pierwszy Intercontinental Clean Games Cup, który zjednoczył 20 rosyjskich i amerykańskich miast. Dziś do Clean Games dołącza 60 000 uczestników z 20 krajów, którzy zebrały ponad 2000 ton odpadów.
ZESPÓŁ
Dmitry Ioffe
President
Partnerstwa, interakcje z biznesem i organami władzy wykonawczej
dima@cleangames.org
Anton Zaitsev
Comunication manager
Interakcja z mediami, blogerami i partnerami
zaitsev@cleangames.org +7 931 258 70 97
Maria Evdokimova
Regional coordinator
Dystrybucja metodologii Clean Games, wsparcie w organizacji wydarzeń, konsultacje w zakresie pracy ze stroną internetową i aplikacją mobilną
hello@cleangames.org
Ilya Khvataev
Social media manager
Publikowanie materiałów na portalach społecznościowych projektu